Kolor ubrań | Czy ludzie w szarych ubraniach nie osiągają sukcesu?

Kolor ubrań – czy ludzie w szarych ubraniach nie osiągają sukcesu? Być może to brzmi absurdalnie, ale kolor ubrań, które nosimy ma ogromne znaczenie na postrzeganie nas jako ludzi. Czy szary kolor ubrania ustawia nas na przegranej pozycji?

szary kolor

Niektórzy twierdzą, że nie da się żyć bez kolorów. Nie wiem w jaki sposób skomentowaliby to daltoniści, ale niewątpliwie barwy odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Tymczasem naukowcy alarmują, że we współczesnym świecie kolory jakby wymierały. Być może to tylko moda, a może i stały trend. Zniknęły ozdoby, ornamenty – dominuje za to prostota i bezbarwność. Naukowcy twierdzą, że ten stan stopniowo pogarsza jakość naszego życia. Czy rzeczywiście tak jest? Czy ludzie w szarych ubraniach nie osiągną sukcesu? Czy popadniemy w zbiorową depresję?

Kolory działają na zmysły

Rozpoznawanie barw jest bardzo istotną umiejętnością, którą posiadł człowiek w toku ewolucji. Używamy tej umiejętności w wielu przestrzeniach życia codziennego. Między innymi kolory odgrywają istotną rolę w kontekście ubierania się. To, jakie kolory lubimy, może wiele powiedzieć o nas samych – naszych cechach osobowości, pragnieniach i kompetencjach. Prowadzono statystki, które miały pokazać w jaki sposób reagujemy na określone kolory. Okazało się, że na przykład oskarżeni, występujący przed sądem, mogą liczyć na łagodniejszy wymiar kary, jeżeli ubiorą się na niebiesko. Ten kolor bowiem świadczy o kompetencjach i może zostać użyty jako “karta przetargowa” w negocjacjach. Ubrani na niebiesko możemy się okazać bardziej przekonujący. W takim stroju z pewnością więcej uda nam się “ugrać” – nie tylko w tak ekstremalnych sytuacjach, jakim jest występowanie przed sądem.

żółty kolor ubrania

Podobnie przekonującym kolorem jest również zielony. Ma on jednak nieco inny “wydźwięk” niż niebieski. Zielony bowiem bardziej świadczy o pewności siebie, sile, a jednocześnie troskliwości i uprzejmości. Ubierając się na zielono lub z zielonymi elementami można zatem zaskarbić sobie sympatię innych ludzi i zyskać wyrozumiałość słuchaczy podczas różnego rodzaju wystąpień publicznych.

A w jaki sposób kolory mogą wpłynąć na osiąganie innych celów?

Jeżeli chcemy się podobać partnerowi lub partnerce korzystnie jest założyć na siebie czerwony element. Dzięki temu jesteśmy bardziej pociągający i przyciągający. Słynna czerwona sukienka u kobiety nie jest zatem wyłącznie mitem i wytworem popkultury. Ten kolor rzeczywiście ma magiczną moc i idealnie współgra ze sztuką uwodzenia. Artyści, chcący strojem wyrazić swoją kreatywność i twórczy umysł powinni natomiast postawić na żółty – ten energetyczny, słoneczny kolor przedstawi nas jako radosnych, otwartych i pełnych energii. A co z różowym – ulubionym kolorem małych dziewczynek? No właśnie, przez to infantylne powiązanie nie da się ukryć, że osoby, ubierające się w te barwy są odbierane jako niepoważne. Jeżeli dołożymy do tego młody wygląd, możemy zapomnieć o solidnej pozycji w toku biznesowych negocjacji.

jasne kolory

A co z fanami szarego koloru?

No właśnie, badania naukowców wskazują, że jesteśmy uprzedzeni i zdystansowani w stosunku do ludzi, preferujących szare kolory oraz te, które są mało wyraziste. Osoby, ubierające się na szaro są odbierane jako zamknięte w sobie, pesymistycznie nastawione do życia, mało towarzyskie, niemające zbyt wiele do powiedzenia na temat otaczającego ich świata. Czy tacy ludzie mogą zatem osiągnąć w życiu sukces? Oczywiście, że mogą. Przeciwny wniosek byłby zbyt daleko idący. Z pewnością jednak ich strój nie ułatwia im zadania i mogą mieć bardziej “pod górkę” niż inni, stawiający na intensywne kolory, ludzie. Czy preferujący stonowane kolory powinni się teraz czuć przybici i przygnębieni? Nie, bo przecież stawiane przez naukowców wnioski wcale nie muszą oznaczać, że powinni oni teraz dokonywać jakiejś rewolucji w swoim życiu. Na szczęście nie wszystkie zawody są tak podatne na wygląd. Może w marketingu nie zrobią szczególnej kariery, ale już w innych dziedzinach – jako prawnicy, lekarze, inżynierowie – z pewnością mają szansę na podbój zawodowego świata.

Czy zdanie naukowców można traktować poważnie?

Uzależnienie kariery zawodowej od kolorów ubrania brzmi nieco absurdalnie, ale niewątpliwie jest w tym ziarenko prawdy. Nie należy tego jednak traktować jako absolut, prawdę objawioną, dogmat czy inną istotną wartość. Kolorami trzeba się bawić i eksperymentować. Ta rozprawa ma być jedynie podpowiedzią dla tych, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu. Być może kiedyś skuszą się aby podjąć kolorystyczna próbę.

Dlatego też, pracując jako hostessa, lepiej jest wybrać wyżej wspomniany kolor niebieski czy zielony, aby potencjalny klient dobrze nas odebrał i być może kupił produkt?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek 1 głosów
Loading...


Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*