Książeczka sanepidowska dla hostessy

Książeczka sanepidowska to podstawowy wymóg dla hostess pracujących na promocjach. Jej wyrobienie jest dosyć proste i nie kosztuje dużo.

Jeszcze kilka lat wcześniej książeczka sanepidowska była wymagana tylko przy promocjach artykułów spożywczych, dziś już praktycznie każdy supermarket wymaga książeczki sanepidowskiej nawet przy promocji rowerów.

Od razu na początku należy wspomnieć, że książeczkę sanepidowską hostessa powinna mieć zawsze przy sobie. Ochrona nie zawsze jest wyrozumiała i bez okazania książeczki ciężko wejść na promocję, a ewentualne kary w przypadku kontroli sanepidu są dosyć dotkliwe. Warto więc wyrobić sobie nawyk noszenia książeczki cały czas przy sobie, w końcu nie zajmuje dużo miejsca.

Planując pracę jako hostessa przy promocjach, warto zawczasu pomyśleć o wyrobieniu sobie książeczki sanepidowskiej, raczej nie powinno sie odkładać tego na ostatnią chwilę, coś się opóźni i żegnamy się ze zleceniem.

Książeczka sanepidowska potwierdza, że osoba legitymująca się nią, nie jest zakażona czynnikami chrobotwórczymi a w szczególności pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella, i Shigella. Dodatkowo badanie lekarskie ma wykluczyć podejrzenia na nosicielstwo prątków gruźlicy oraz innych czynników chorobotwórczych.

Kwestie te reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 25 poz. 191).

Same badania na nosicielstwo które wykonuje się w Sanepidzie ważne jest bezterminowo lub do kontaktu z czynnikiem chorobotwórczym czyli przebyciem choroby zakaźnej. Okresowo potwierdza się ważność książeczki sanepidowskiej u lekarza.

Podstawowym i najważniejszym badaniem podczas wyrabiania książeczki jest badanie kału na nosicielstwo.
Wyrabianie książeczki sanepidowskiej zaczynamy od kontaktu z najbliższą placówką Sanepidu i pytamy w jakim pojemniku możemy dostarczyc próbkę kału – własnym czy trzeba wcześniej zgłosić się po pojemnik.

Próbki dostarczamy codziennie przez 3 dni, dopuszcza się jeden dzień przerwy. warto wczesniej zapytać w jakich godzinach można dostarczać próbki, są bowiem placówki które przyjmują próbki do badania tylko w określonych godzinach, np. 10-11. Warto nadmienić, że do badania wystarczy naprawdę niewielka ilość kału, tyle co ziarnko grochu. Wyniki otrzymujemy po kilku lub kilkunastu dniach od dostarczenia ostatniej próbki. Za badania i książeczkę zapłacimy od 60 do 100 złotych w zależności od placówki Sanepidu.

Następnie z książeczką i wynikami udajemy się do lekarza medycyny pracy który może na sam widok okazu zdrowia jakim oczywiście jesteśmy;-) wydać orzeczenie dopuszczające do pracy lub zlecić dodatkowe badania, np. krwi, rentgen płuc, itp… To oczywiście podnosi koszty oraz wydłuża czas otrzymania książeczki. Koszt wizyty u lekarza to zwykle około 50 złotych, jeżeli jednak lekarz zaleci dodatkowe badania to koszt może wzrosnąć nawet do 200 złotych.

Lekarz może jednak wydać decyzję o czasowym albo trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania pracy polegającej na kontakcie z żywnością co praktycznie eliminuje hostessę w pracy na promocjach, pozostają alejki handlowe, rozdawanie ulotek w galeriach, itp…
Oczywiście, hostessa może również pracować przy obsłudze promocji gdzie nie wymaga się książeczki sanepidowskiej, np. obsługa targów i konferencji, obsługa eventów, itp…

Generalnie jednak brak książeczki sanepidowskiej znacznie utrudnia pozyskiwanie zleceń.

Z uwagi na to, że hostessa nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę (tylko umowa zlecenie lub umowa o dzieło), koszt wyrobienia książeczki musi ponieść sama. Ta cena książeczki sanepidowskiej jest jakby kosztem swobody zawierania umów z różnymi zleceniadawcami.

Reasumując:
1. Pracując na promocjach musimy mieć książeczkę sanepidowską.
2. Czas wyrobienia książeczki trwa od 10 dni do 3 tygodni.
3. Koszt badań w Sanepidzie i książeczki to wydatek 60-100 zł.
4. Dodatkowo badania lekarskie ok. 50 zł, chyba że lekarz zaleci dodatkowe badania.
5. Najpierw 3 razy sanepid z próbkami kału, później wizyta u lekarza.
6. Co pewien czas należy potwierdzać ważność książeczki u lekarza.
7. Przebyte choroby zakaźne już po badaniu kału w Sanepidzie powodują konieczność wykonania ponownych badań.

Jeżeli o czym zapomniałem proszę pytać poniżej w komentarzach, chętnie odpowiem.

Autorem jest: Wiesiek Janek
Właściciel Ogólnopolskiej Agencji Hostess Erica, jednej z najdłużej działających agencji hostess w Polsce, działającej nieprzerwanie od 1992 roku.
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek Oceń!
Loading...


5 komentarzy

  1. Bardzo fajny tekst, pamiętam jak sama wyrabiałam kiedyś książeczkę, ile to było z tym problemów. Nikt mi tego nie wytłumaczył, sama musiałam wszędzie się dopytywać.

  2. A ja właśnie straciłam duże i dobre zlecenie bo najpierw nie miało być książeczki a teraz ma być. Ale wreszcie sobie zrobię 😉

  3. Nie rozumiem dziewcząt którym nie chce się zrobić książeczki, kombinują od koleżanek, czasami siostry, a to przecież tylko kilkadziesiąt złotych i ma się spokój. Kilka razy już widziała hostessy które nie zostały wpuszczone na promocje, szczególnie duże supermarkety mają ochronę która bez książeczki nie wpuści.

  4. Nie wiem czemu was tak dziwi konieczność posiadania “książeczki”. Przecież same jesteście klientkami -czy to w sklepach, czy w innych miejscach, gdzie jest kontakt z żywnością bądź bezpośrednio z klientem -kto chciałby się zarazić czymś od kogoś, jakieś chętne?
    Zawsze to większa szansa, że się w profilaktyce “wyłapie” chora osobę -i przeleczy. Osobiście uważam że powinien być NAKAZ corocznego badania dla każdego pracownika mającego kontakt z żywnością/skórą klienta itd.

  5. Od ilu lat można wyrobić książeczkę?

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*