Roczne rozliczenie podatkowe hostess

Jeżeli pracowałaś jako hostessa, do końca kwietnia musisz złożyć rozliczenie podatkowe za rok ubiegły. Skupimy się tutaj na rozliczeniach z tytułu umowy zlecenia i umowy o dzieło jako główne formy rozliczenia pracy hostess.

Rozliczenie roczne składa się się na formularzu PIT 37, w urzędzie skarbowym w mieście (dzielnicy), gdzie jesteś zameldowana. Osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczenie roczne składają na formularzu PIT 36.

Zeznanie składasz zawsze. Nieważne ile zarobiłaś ani w jakiej formie była zawarta umowa. Za brak zeznania podatkowego można dostać grzywnę. Poza tym jeżeli nie złożysz zeznania i nie wykażesz dochodów, nie otrzymasz zwrotu podatku.

Do końca lutego Twoi pracodawcy/zleceniodawcy mają obowiązek przesłać Ci PIT 11. Formularz rozliczenia podatkowego PIT 11 otrzymasz od pracodawców/zleceniodawców u których w 2014 roku byłaś zatrudniona w formie umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia. Ale uwaga, jeżeli umowa zlecenie była na kwotę niższą niż 200 złotych, nie otrzymasz wtedy PIT 11. Nawet jeżeli miałaś kilka umów poniżej 200 złotych to nie sumują się one i nie wykazujesz ich w swoich dochodach.

Niestety, tak na marginesie to umowy zlecenia poniżej kwoty 200 zł są niezbyt dla Ciebie korzystne. Przykładowo:
a) z umowy na 200 zł otrzymasz netto 164 zł;
b) z umowy na 201 zł otrzymasz netto 172 zł i 6 groszy.
Nie dosyć że mniej otrzymujesz netto to jeszcze nie wykazujesz umowy na 200 zł (i wszystkich na niższe kwoty) w PIT 37, więc nie przysługuje Ci zwrot podatku od tej kwoty.

Należy podkreślić, że zeznanie roczne należy zawsze złożyć jeżeli pracowałaś przynajmniej jeden raz na podstawie jednej z w/w umów, nawet gdyby ta umowa był poniżej 200 zł. Wpisujesz zero i składasz taki PIT 37. Również gdybyś pracowała kilka razy na podstawie kilku umów i każda z tych umów była na kwoty poniżej 200 złotych to tak samo. Po prostu wszędzie wpisujesz zero i taki PIT wysyłasz.

Muszę tutaj wspomnieć, że jest pewien problem interpretacyjny gdy hostessa pracowała tylko na podstawie umów opiewających na kwoty niższe niż 200,- zł, czy w takiej sytuacji składać PIT 37 czy nie. Zdania prawników są podzielone i nawet różne Urzędy Skarbowe mają odmienne zdanie. Z jednej strony jeżeli żadna z Twoich umów w ubiegłym toku nie przekroczyła 200,- zł to w PIT 37 nie masz co wpisać bo kwot poniżej 200,- zł nie wpisuje się do zeznania rocznego, a z drugiej strony jest obowiązek złożenia rocznego zeznania. Moim zdaniem lepiej dmuchać na zimne i zeznanie złożyć, ale jak już pisałem wyżej nawet Urzędy Skarbowe mają różne zdania.
Wysłanie zeznania podatkowego to niewielki koszt (list polecony) a ewentualna grzywna może być dotkliwa.

Wracając jeszcze do PIT 11 jaki otrzymasz od Pracodawców/Zleceniodawców, są w nim zawarte: przychód (wynagrodzenie brutto), dochód (wynagrodzenie netto), koszty uzyskania przychodu, zapłacony podatek, zapłacone składki ZUS.

Wszystko to musisz mieć, żeby wypełnić PIT 37. Podatki od tego są już zapłacone. Firma policzyła je i zapłaciła za Ciebie, a przynajmniej taki ma obowiązek i Ciebie to już nie interesuje.

PIT 37 możesz złożyć w formie papierowej lub elektronicznej (przez internet). Aby złożyć PIT 37 w formie elektronicznej będzie Ci potrzebny numer Pesel oraz zeznanie z poprzedniego roku. Formularz wypełnisz na stronie: www.e-deklaracje.gov.pl. Formularz musisz wypełnić do dnia 30.04.2015 ale warto czekać na ostatnią chwilę, coś nie zadziała i będą problemy.

Formularz w formie papierowej możesz pobrać w Urzędzie Skarbowym lub ściągnąć z powyższej strony. Po wypełnieniu możesz go złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym, uprzedzamy że w ostatnich dniach są duże kolejki, lub dostarczyć pocztą. Wysyłając za pośrednictwem Poczty Polskiej masz czas aż do godziny 24 dnia 30.04.2014 (zakładając że tak długo Poczta jest czynna), tutaj liczy się data stempla pocztowego. Dotyczy to jednak tylko Poczty Polskiej jako tzw. operatora wyznaczonego. Najlepiej to zrobić listem poleconym, masz wtedy dowód nadania.
Nadając zeznanie PIT 37 za pośrednictwem innych operatorów pocztowych, musisz to zrobić na tyle wcześniej aby mieć pewność, że zostanie doręczony do końca kwietnia.

Jeżeli jesteś niepełnoletnia, nie masz jeszcze ukończonych 18 lat, to PIT za Ciebie wypełniają rodzice lub opiekunowie prawni i oni się podpisują na formularzu a nie Ty.

Należy jeszcze wspomnieć, że w Polsce różne umowy są opodatkowane według odmiennych zasad. Nie ma to jednak żadnego znaczenia jeśli hostessa otrzymała od pracodawców wypełnione PIT 11. To pracodawcy i zleceniodawcy są zobowiązani obliczyć prawidłowo podatek dochodowy, składki ZUS i należne wynagrodzenie netto (dochód).

Jeśli popełnili błąd, należy zwrócić się do zleceniodawców pisemnie (ewentualnie w formie elektronicznej) z żądaniem poprawy PIT 11. To oni (pracodawca, zleceniodawca) odpowiadają również za nieprawidłowe rozliczenie podatku dochodowego jeśli popełnili błąd w PIT 11.

Nasz rada.
Jeżeli pracujesz i nadal zamierzasz pracować jako hostessa to notuj sobie w ciągu roku wszystkie zarobione kwoty, umowy oraz dane pracodawców/zleceniodawców. Jest to bardzo pomocne w późniejszym ustaleniu wysokości dochodu.
Po zakończeniu roku warto również taką listę sprawdzić i porównać z wyciągiem bankowym, tam znajdziesz nazwy pracodawców/zleceniodawców oraz otrzymane kwoty.

Zapoznaj się również z artykułem, jak prawidłowo wypełnić formularz PIT 37.

Autorem jest: Wiesiek Janek
Właściciel Ogólnopolskiej Agencji Hostess Erica, jednej z najdłużej działających agencji hostess w Polsce, działającej nieprzerwanie od 1992 roku.
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek Oceń!
Loading...


1 komentarz

  1. To ja już sama nie wiem jak to jest, ja miałam umowę na 120 złotych i dostałam z agencji PIT na 120 zł. Co mam z tym zrobić? Rozliczać się z tego?

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*