Składki ZUS od umów zleceń w 2016 roku

Od początku roku obowiązują nowe zasady dotyczące składek ZUS od umów zleceń. Dla hostess jest to szczególnie ważne bo zawierają czasami po kilka umów zleceń w miesiącu.

Składki ZUS od umów zleceń

Składki ZUS od umów zleceń

Wcześniej należało zapłacić składki emerytalną i rentową od jednej, właściwie dowolnej umowy. Jeśli miało się umowę o pracę, lub własną działalność, od umów zleceń płaciło się tylko ubezpieczenie zdrowotne. Nie dotyczyło to oczywiście uczniów i studentów do 26 roku życia.

Na początku należy wyjaśnić, że zasady płacenia składek na ZUS obowiązują w przypadku osób które nie mają statusu ucznia lub studenta lub przekroczyły 26 rok życia. tak więc uczniowie i studenci w wieku poniżej 26 lat mogą dalej nie czytać ponieważ nie mają obowiązku płacenia składek ZUS od umów zleceń.

Dla osób pracujących na podstawie umów zleceń, które nie mają statusu ucznia lub studenta lub mających powyżej 26 roku życia, zmiana jest znacząca. Trzeba będzie trzeba płacić składki emerytalne i rentowe od wszystkich umów, przynajmniej dopóki ich wartość nie zrówna się z najniższą pensją krajową.

Na dzień dzisiejszy najniższa pensja krajowa wynosi 1850,- zł brutto i jest to granica poniżej której opłacanie składek od umów zleceń jest obowiązkowe.

Efekt będzie taki, że osoba pracująca na umowach zlecenie dostawać będzie mniej do ręki, a jednocześnie będzie mieć większe obowiązki. Jest prawie pewne, że zleceniodawcy przerzucą przynajmniej część kosztów ZUS na zleceniobiorców. Poniżej spróbujemy wyjaśnić krok po kroku jak to działa.

Od razu na początku musimy zaznaczyć, że wprowadzone przepisy, o ile nie stwarzają większych problemów w przypadku długotrwałych umów z jednym zleceniodawcą, to w przypadku hostess które mają po kilka/kilkanaście umów w ciągu miesiąca w dodatku z różnymi zleceniodawcami, wprowadzone przepisy w znacznym stopniu skomplikują rozliczenia i łatwo będzie popełnić błąd. Moim zdaniem dopiero pierwsze decyzje i interpretacje ZUS oraz być może wyroki sądowe pozwolą na ustalenie pewnej linii orzecznictwa.

Składanie oświadczeń
Kiedy zawierasz umowę zlecenia, firma pyta Cię czy zgłosić Cię do ubezpieczenia i płacić za Ciebie składki. Jako hostessa możesz odpowiedzieć:
a) NIE. Jestem studentem lub uczniem, nie mam 26 lat i nie muszę płacić ZUS.
b) NIE. W innej firmie mam umowę (lub kilka umów) i zarabiam tam przynajmniej najniższą pensję krajową. Tam mam opłacane składki ZUS.
c) TAK. Proszę odprowadzić składki emerytalną i rentową w moim imieniu ponieważ nie jestem uczniem ani studentem lub ukończyłam 26 lat.
d) TAK, jak wyżej. Dodatkowo chcę być też objęta/objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne zostanie odprowadzona od umowy zlecenia bez względu na twoje oświadczenie.

Zanim odpowiesz na pytanie Zleceniodawcy o zgłoszenie do ubezpieczenia musisz dodać do siebie kwoty wszystkich umów z danego miesiąca. Dodajesz kwoty brutto. Przykłady poniżej.

Przykład 1: Aneta ma umowy zlecenie w kilku firmach. W firmie A na kwotę 500 zł brutto, w firmie B 1000 zł brutto. Oblicza 500 + 1000 = 1500 zł brutto. Jest to kwota niższa niż minimalne wynagrodzenie (przypominamy 1850,- zł) więc obydwie firmy maja obowiązek odprowadzić składki ZUS od umów.

Przykład 2: Beata ma umowy zleceni również w kilku firmach. W firmie A na 500 zł brutto, w firmie B na 1000 zł brutto, w firmie C 750 zł brutto. Oblicza 500 + 1000 + 750 = 2250 zł brutto. Tutaj również wszystkie firmy mają obowiązek odprowadzić składki ZUS od umów. Firma C nie podzieli zlecenia na kilka umów i nie odprowadzi składki od najniższej aby tylko wyrównać do 1850,- zł, ponieważ dla celów obliczeń składek ZUS umowy z danego miesiąca się sumuje i traktuje się jako jedną.

Przykład 3: Celina ma w jednym miesiącu również kilka umów zleceń. W firmie A 1000 zł brutto, w firmie B 1000 zł brutto, a w firmie C 800 zł brutto. Oblicza 1000 + 1000 + 800 = 2800 zł brutto. Sumując umowy z kilku firm widzimy pewien paradoks. To czy jedna z firm zapłaci składki zależy od kolejności zawarcia umów. Sumując umowy z firmy A i B otrzymujemy kwotę 2000,- zł więc firma C nie musi płacić składek ZUS od umowy. Ale sumując umowy z firm A i C otrzymujemy kwotę 1800,- zł co jest mniejszą kwotą niż wymagane minimum (1850,- zł) więc firma B musi zapłacić składki ZUS.

Jak więc widzimy od kolejności zgłoszenia umów zależy czy składki zapłacą tylko dwie firmy czy wszystkie trzy. Przypomnijmy, że zgłoszenia należy dokonać do 7 dni od daty zawarcia umowy, ale jeżeli umowy zawierane są w tym samym czasie to hostessa ma „pewne pole manewru”.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek Oceń!
Loading...


Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*