Formuła 1 rezygnuje z hostess

Dyrektor odpowiedzialny za komercyjny rozwój Formuły 1, Sean Bratchers, powiedział, że podjęto decyzję o zaprzestaniu zatrudniania hostess, czyli modelek, które ubrane w skąpe stroje towarzyszyły zawodnikom na starcie i mecie. Do ich zadań należało trzymanie tabliczek z imionami zawodników czy tworzenie szpalera pod którym przechodził zwycięzca. Teraz oprawa wyścigów Formuły 1 ma ulec zmianie, gdyż dotychczasowa, w której obecne były półnagie hostessy, jak to określił Bratchers ,,nie współgra już z wartościami marki”.

hostessy f1

Kto więc zastąpi hostessy?

Zdecydowano, że brid girls, czyli hostessy, które obecne były w świecie wyścigów samochodowych od dziesięcioleci, zostaną zastąpione, za przykładem piłki nożnej, przez dzieci. Zabieg ten ma sprawić, że Formuła 1 przestanie być kojarzona z przedmiotowym traktowaniem kobiet, a dzieci, które będą towarzyszyć zawodnikom, dowiedzą się na czym polega piękno sportu i uczciwej rywalizacji. Zarząd Formuły 1 liczy na to, że wielu młodych ludzi zacznie zainteresować się wyścigami samochodowymi i w przyszłości część z nich spróbuje swoich sił w tym sporcie.

Dlaczego F1 rezygnuje z pięknych modelek?

Należy zwrócić uwagę, że rezygnacja z hostess nie jest jednorazowym incydentem lecz wpisuje się w ogólnoświatową tendencję. Coraz więcej firm, na różne sposoby, stara się walczyć z uprzedmiotowieniem roli kobiety. Najczęściej ma to formę obsadzania stanowisk kierowniczych przedstawicielkami płci pięknej. Organizacje walczące o prawa kobiet od lat sprzeciwiają się przedmiotowemu traktowaniu kobiet w sporcie i sprowadzaniu ich do roli obiektów pożądania seksualnego. W swojej narracji twierdzą, że powinno liczyć się piękno zmagań sportowych, nie zaś wdzięki modelki idącej obok zawodnika. Protesty środowisk feministycznych dotyczyły nie tylko wyścigów Formuły 1 lecz także takich dyscyplin jak boks, kolarstwo czy wyścigi motorowe. W ostatnim czasie wykorzystywanie kobiet jako akcesoriów zdaje się mieć coraz mniejsze przyzwolenie społeczne. Wiele jest przyczyn, które stoją za zmianą postrzegania kobiet, jednak wydaje się że duże znaczenie miała niedawna, mająca bardzo duży rozgłos, akcja #MeToo, w ramach której ofiary molestowań seksualnych zaczęły opowiadać o swoich przeżyciach i ujawniać sprawców. Ze względu na skalę ujawnionych nadużyć i przestępstw #MeToo w znaczny sposób wpłynęła na świadomość społeczną, w szczególności zwracając uwagę na to, że kobieta często jest przedstawiana jedynie jako obiekt pożądania seksualnego.

Warto zauważyć, że nie jest to pierwszy raz, gdy Formuła 1 stara się nadążyć za zmianami zachodzącymi w świadomości społecznej. Przed dziesięciu laty głośno było o tym, że zespół Hondy używał sztandaru ekologicznego i chciał promować w ten sposób ochronę środowiska.

Kto jest przeciw?

Decyzja o rezygnacji z hostess nie wszystkim się spodobała. Przede wszystkim oprotestowały ją byłe i obecne hostessy. Skarżą się że zadecydowano ponad ich głowami i nawet nie zapytano o zdanie. W rozmowach z prasą mówią, że organizacje feministyczne nie próbowały dowiedzieć się jak wygląda praca brid girls i w swych protestach opierały się tylko i wyłącznie na własnych wyobrażeniach. Modelki skarżą się że decyzja zarządu Formuły 1 pozbawia je pracy (a tym samym środków do życia), zamyka drogę rozwoju kariery i uniemożliwia decydowanie o rozwoju własnej drodze życiowej. Wiele hostess chwali pracę podczas wyścigów. Mówią o tym, że mogły zarobić dobre pieniądze i poznać ciekawych ludzi. Ma to zresztą potwierdzenie w licznych związkach modelek z kierowcami, z których niejeden zakończył się małżeństwem.

O ile kwestia udziału hostess w wyścigach Formuły 1 wydaje się być przesądzona, to środowisko wyścigów motocyklowych nie podejmuje nawet tematu rezygnacji z modelek. Niewykluczone, że część dziewczyn, które straciły pracę w Formule 1 przeniesie się do MotoGP. Jednak wielu ludzi przekonuje, że biznes nie może obojętnie przechodzić obok zmian społecznych i sposobu postrzeganie roli kobiet, wobec czego, prędzej czy później, brid girls znikną również z wyścigów motocyklowych.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek Oceń!
Loading...


Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*